اطلاعات

الا يا ايها الثاقي ادر كاسا و ناولها كه عشق اسان نمودا ول ولي افتاد مشكل ها

به من بگو چرا؟

جرا نوشيدن اب خنك لذت بخش است؟

معمولا در زمان تشنگي نوشيدن آب خنك لذت بيشتري دارد، چون آب خنك در مقايسه با آب گرم بهتر جذب سيستم مي شود و شايد به همين دليل است كه همه ما نوشيدن آب خنك را ترجيح مي دهيم. همچنين شواهدي وجود دارد كه اثبات مي كند نوشيدن آب خنك در واقع به سوخت و سوز كالري ها هم كمك مي كند.

 

ليمو شيرين جكونه تلخ مي شود؟

علت تلخي ليمو شيرين، وجود موادي به نام نارنجين و ليمونين است. ليمونين و نارنجين موجود در آن با اكسيژن هوا تركيب شده و تلخ مي شود. در بين مركبات، نارنج و ليمو هر دو اين خاصيت را دارند و هر چه درجه شيريني يك ميوه بيشتر باشد تلخي خود را بيشتر نشان مي دهند. تلخي اين ميوه اثر منفي بر سلامت و دستگاه گوارش انسان ندارد و اين ويژگي جزو طبيعت اين ميوه محسوب مي شود.

 

جرا وقتي مدت طولاني باهايمان در اب مي ماند جروك مي شود؟

پوست انسان پس از مدت طولاني قرار گرفتن در آب، چروك نمي شود بلكه انبساط پيدا مي كند. پوست انگشتان دست ها، كف دست ها، انگشتان پاها وكف پاها پس از آنكه از آب اشباع مي شود چنين حالتي را بروز مي دهد. ماندن در استخر شنا نيز همين تاثير را دارد. پوست دست ها وپاها از پوست شكم وصورت ضخيم تر و محكم تر است. اين لايه هنگامي كه از آب اشباع مي شود، بسط مي يابد و همين انبساط است كه چروكيدگي را به وجود مي آورد. شايد بپرسيد چرا پوست بخش هاي ديگر بدن، هنگام اشباع شدن از آب، چروك نمي خورد. در واقع پوست اين نقاط هم چروك مي خورد، اما چون نسبت به پوست دست وپا بزرگ تر و مسطح تر است، فضاي بيشتري براي جذب آب دارد و بسيار ديرتر از پوست دست وپا چروكيدگي را نشان مي دهد.

زنبور عسل در يك دقيقه جند بار بال مي زند؟

در سال2005 مايكل ديكينسون و همكاران او با كمك دوربين هاي فيلمبرداري سريع، پرواز يك زنبور عسل را فيلم برداري كردند. آنها سرعت بال زدن زنبور را230 بار در ثانيه تخمين زدند. يعني13800 بار در دقيقه!

جرا وقتي سير مي خوريم بوي سير مدت ها در دهانمان باقي مي ماند؟

بسياري از مواد باعث مشكلات در بازدم مي شود. يكي از دلايلي كه باعث شده بوي سير شديد باشد،اين است كه سير مملو از تركيبات سولوفور است. اين تركيبات، باكتري هاي دهان را تغذيه مي كنند و باعث بوي بد دهان مي شوند.


 
جرا جشم حيوانات در شب ها مي درخشد اما جشم نسانها نه؟
 

در چشم بسياري از مهره داران لايه اي است كه بلافاصله پشت يا گاهي اوقات داخل شبكيه قرار دارد. اين لايه، نور مرئي را پس ازعبور از شبكيه مجددا به داخل شبكيه منعكس مي كند و نور در دسترس گيرنده- هاي نوري شبكيه را افزايش مي دهد. اين عمل باعث افزايش بينايي در نور ضعيف مي شود. بسياري از اين حيوانات شب رو هستند و در شب شكار مي كنند. بعضي ازاين حيوانات نيزدر عمق دريا زندگي مي كنند. چشم انسان ها اين لايه را ندارد. درخشش چشم اثر قابل رويت اين لايه است. وقتي نور به داخل چشم حيوانيكه اين لايه را دارد مي تابد مردمك درخشان مي شود.اين پديده در بسياري از حيوانات قابل رويت است. درخشش چشم ها طيف متفاوتي از رنگ ها را كه شامل سفيد، آبي، سبز، زرد، صورتي و قرمز است، ايجاد مي كند. نوع رنگ مشاهده شده در چشم بستگي به زاويه ديد و رنگ منبع نور تابيده شده به چشم دارد. درخشش سفيد در بسياري از ماهي ها، درخشش آبي در بسياري از پستانداران مانند اسب ها، درخشش زرد در بسياري از پستانداران مانند گربه، سگ و راكون و درخشش قرمز در جوندگان و پرندگان ديده مي شود.

جرا خواب مي بينيم؟

هنگام خواب ذهن ما-مثل قلب وبسیاری از بخش های بدن که هنگام خواب به فعالیت خود ادامه می دهند-بیدار است. در این هنگام، مغز تمامی اطلاعات تصویری و شنیداری را دسته بندی می کند. بعضی اطلاعات را به حافظه های مان مدت یا دراز مدت می برد و در ضمن آنها را طبقه بندی می کند. البته بیشترین اطلاعات ذهن ما تصاویر هستند، چون حس بینایی، بیشترین اطلاعات را به مغز می فرستد. هنگام خواب ارتباط حواس پنجگانه با مغز موقتا قطع میشود. ذهن،اطلاعات جدیدی در هنگام خواب دریافت نمیکند. خواب هایی که ما میبینیم معمولا نوعی واکنش نسبت به افکار،فعالیت ها و احساساتی است که در طول روز داشته- ایم. خواب ها بازتاب هفکاری هستند که در ذهن ما خطور میکنند. رویاها یکی از بخش های جدا نشدنی وجود انسان هستند.

جرانيش بشه باعث خوارش مي شود؟

تنها پشه ماده نيش مي ‍‍زند. البته دليلش دشمني نيست. او براي توليد مثل به خون نياز دارد. پشه ماده براي انتخاب قرباني خود ابتدا حسگرهاي خود را به كار مي گيرد تا شكارش را پيدا كند. اين حسگرها روي دو شاخك وسه جفت پايش قرار دارند. با اين حسگرها رطوبتبدن شما. دماي بدن     وتركيبات موجود در عرق بدنتان رابررسي مي كند. اگر چيزي را كه پيدا كرده است. دوست داشته باشد. نيش مي زند. پشه ماده براي نيش زدن خيلي اهسته روي پوست شما مي نشيند و پوستتان را با خرطومش سورخ مي كند . خرطوم نوعي دهان است كه درست زير چشم هايش قرار دارد و شامل شش وسيله تيز به نام استايلنزاست . او همزمان هر شش استايلنز در پوست فرو مي كند و از رگ خوني تغذيه ميكند . اين كارها خيلي سريع و به ارامي اتفاق مي افتد . طوري كه ممكن است اصلا احساس نكنيدچه اتفاقي روي داده است. خارش نيش پشه در حقيقت به دليل نيش زدن نيست اين خارش ناشي از بزاق دهان پشه است كه با خون شما مخلوط ميشود تا از لخته شدن ان هنگام مكيدن جلو گيري كند.  

جرا از جب به راست مي شماريم؟

شمارش از چپ، میان انسان ها رواج دارد و حتی در زبانی مانند فارسی که از سمت راست نوشته و خوانده می شود، نوشتن اعداد متفاوت بوده واز چپ به راست است. دانشمندان مدعی اند که انسان ها و حیوانات به صورت غریزی از سمت چپ به راست شمارش می کنند زیرا نیمکره راست مغز که اطلاعات میدان دید سمت چپ را پردازش می کند، انجام فعالیت های بصری را به عهده دارد. از این رو این طور به نظر می رسد که رفتار شمارش اعداد از سمت چپ بیشتر رفتاری غریزی باشد تا اکتسابی.

 

ناخن ها جكونه رشد مي كنند؟

ناخن ها در واقع شكل ديگري ازپوست هستند كه از يك پروتئين سخت به نام كراتين ساخته شده اند . هر ناخن از لايه اي سلول هاي مخصوص ساخته مي شود كه زير قاعده ناخن و نزديك پوست دور ناخن قرار گرفته است  . بخشي از اين لايه به شكل يك هلال ماه رنگ پريده درست آن طرف پوست دور ناخن قابل رويت است . ناخن ها محكم به پوست زيرين چسبيد ه اند وچين هاي پوستي دو طرف آنها وپوست دور ناخن باعث رشد مستقيم ناخنها مي شوند . وقتي اين چينهاي پوستي آسيب ببينند . صفحه ناخن بد شكل  خواهد شد . رشد ناخن در افراد مختلف و از يك انگشت تا انگشت ديگر متفاوت است . ناخنهاي انگشتان مياني كمي سريعتر از ناخنهاي شست و انگشت كوجك رشد مي كنند . ميزان متوسط رشددر حدود يك هشتم اينچ (حدود سه ميلي متر)در ماه هست. بنابر اين وقتي ناخن در اثر آسيب ديدگي از دست برود پنج تا شش ماه طول مي كشد تا ناخن جديدي رشد كند . ناخنهاي مردان به علت اينكه بستر ناخنهاي بزرگتري دارد ، سريع تر از ناخن هاي زنان رشد مي كند . هورمون ها نيز در رشد ناخن نقش دارند. به عنوان مثال رشد ناخن هنگام حاملگي و در پر كاري تيروييد افزايش مي يا بد .

طب سوزني جيست؟

طب سوزني يا اکوپانکچر (Acupuncture) که به زبان چيني به آن جن جيو (Zhen Jiu) گفته مي شود روشي است که با فروکردن سوزن هاي بسيار نازک به نقاط خاصي از بدن باعث تسکين درد و يا درمان مشکل خاصي از بيمار مي شود. براساس تئوري طب سوزني، اين نقاط خاص بر روي مريدين هايي (Meridians) قرار دارند که يک نوع انرژي حياتي به نام "چي" (qi) در آنها جريان دارند.گرچه از اواخر قرن بيستم ميلادي بر روي طب سوزني تحقيقات علمي زيادي صورت گرفته است اما هنوز نحوه اثر آن به درستي مشخص نشده است و بحث هاي زيادي در مورد آن بين دانشمندان در جريان است. گزارش هايي که از طرف سازمان بهداشت جهاني، مرکز ملي طب مکمل آمريکا و انجمن پزشکي ايالات متحده آمريکا اعلان شده است همگي از مؤثر بودن طب سوزني در درمان بسياري از بيماريها حکايت مي کنند. يک توافق کلي بين دانشمندان وجود دارد که همگي آنها معتقدند که طب سوزني اگر از طرف يک متخصص طب سوزني انجام شود و سوزنهاي استريل مورد استفاده قرار گيرند روش بي خطري در درمان بعضي از بيماريها ميباشد.
تاريخچه استفاده از طب سوزني در کشور چين به عصر حجر باز مي گردد که در آن زمان از سنگهايي نوک تيز به نام "بيان شي" (Bian shi) استفاده مي شد. سوزن هاي سنگي طب سوزني مربوط به پنج هزار سال پيش توسط باستان شناسان در کشور چين کشف شده است.


اولين کتاب چيني که در آن در مورد طب سوزني بحث شده است کتاب "طب داخلي کلاسيک امپراطور زرد" ميباشد که در حدود2300 سال پيش نوشته شده است. در اين کتاب از انواع سوزن هاي فلزي، مريدين ها و نقاط خاص بر روي آنها،انواع روش هاي فروکردن سوزن در بدن وانواع مختلف بيماريهايي که مي توان با استفاده از طب سوزني آنها را درمان نمود بحث شده است.
در طب غربي، هم تشخيص و هم درمان معمولاً براساس تنها يک قسمت از بدن انجام مي پذيرد. براي مثال، بعد از تشخيص يک شکستگي استخوان، درمان آن با گچگرفتن عضو مبتلا صورت مي گيرد و يا براي درمان يک بي نظمي در طپش قلب، از داروهايي که ريتم ضربان قلب را تنظيم مي کنند استفاده مي شود. در فرد بيماري که تشخيص سنگ کيسه صفرا براي او داده شده است، احتمالاً توصيه به درآوردن کيسه صفراي او همراه با سنگهاي آن ميشود. با اينحال، بيرون آوردن کيسه صفرا باعث درمان علت اوليه ايجاد سنگهاي صفراوي در او نمي شود. گرچه سنگهاي صفراوي ديگر در بدن او تشکيل نمي شود (زيرا کيسه صفرايي ديگر در او وجود ندارد) اما عدم تعادلي که منشاء ايجاد اين سنگهاي صفراوي شده اند با عمل جراحي برطرف نمي شوند.هدف از درمان در طب سنتی چين نه تنها برطرف کردن خود بيماري، بلکه از بين بردن علت اوليه ايجاد آن بيماري مي باشد. در بيماري که تشخيص داده شده که علت بيماري او بر اثر حمله گرما به او صورت پذيرفته است، صرف نظر از اينکه چه علايم و مشکلاتي در او ايجاد شده است، درماني که براي او انجام مي شود با هدف دفع اين گرما از بدن او صورت مي پذيرد. همچنين بيماري که دچار افزايش "يين" (yin) شده است را با کاهش دادن "يين" و تحريک يا افزايش "يانگ" (yang) درمان مي کنند.


البته گاهي اوقات ممکن است علايم و مشکلات خاصي را با طب سوزني درمان نماييم زيرا بعضي از نقاط طب سوزني داراي اثرات اختصاصي هستند (براي مثال براي پايين آوردن فشار خون و يا جلوگيري از استفراغ). با اينحال اين نقاط معمولاً بعنوان يک درمان کامل بيماري استفاده نمي شوند.طب سوزني همانند بسياري از درمان هاي مکمل، روشي است براي بازگرداندن جريان انرژي بدن به يک وضعيت طبيعي تا بدن بتواند خودش بيماري را التيام ببخشد. هنگامي که کمبودي در "چي" (qi)، "يين" (yin) يا "يانگ" (yang) وجود دارد، سيستم بدن را بايد تحريک نمود تا اين کمبودها را جبران کند. همچنين هنگامي که افزايشي در اين موارد وجود دارد بايد آنها را کاهش داد. گرما، سرما، باد، رطوبت، خشکي و خلط را بايد در بدن برطرف نمود و رکود خون در بدن را بايد از بين برد تا جريان خون به حالت طبيعي خود بازگردد. عدم تعادل بين "مريدين ها" (meridians) را بايد با آوردن "چي" افزايش يافته از يک مريدين به مريديني که "چي" آن کاهش يافته است درمان نمود. اگر بلوک و انسدادي در جريان چي يک مريدين وجود دارد بايد اين انسداد را برطرف نمود.هر نقطه اي در مريدين ها داراي عملکردي اختصاصي در ارتباط با انتقال انرژي ميباشد. بعلاوه، هر مريديني داراي نقطه اي است که توسط آن به عضو مربوطه اش متصل مي باشد. در نتيجه مي توان از نقطه اي که بر روي مريدين ريه قرار دارد و آن نقطه با خود عضو ريه در ارتباط مي باشد جهت درمان بيماريهاي ريه استفاده نمود. همچنين در ساير مريدين ها نيز چنين نقاطي وجود دارد. براي مثال، نقطه اي که بر روي مريدين کليه وجود دارد و در ارتباط با عضو کليه مي باشد را مي توان براي درمان بيماريهاي کليه استفاده نمود. بعضي نقاط وجود دارند که براي ازبين بردن و برطرف نمودن فاکتورها يا عوامل خارجي مثل حرارت، باد، سرما، رطوبت و خشکي بکار مي روند. ساير نقطه ها داراي اثرات خاصي بر روي "يين" و "يانگ" هستند که آنها را تحريک و يا کاهش مي دهند. بر روي مريدين هاي عمده (به غير از مريدين قلب) يک يا چند نقطه اتصالي با ساير مريدينها وجود دارد که از اين نقاط مي توان در درمان بيماريهايي که چند مريدين را گرفتار نموده است استفاده نمود.بنابراين اينکه چه نقاطي از مريدين ها را براي درمان انتخاب نماييم بسيار پيچيده مي باشد. يک متخصص طب سوزني بايد عملکرد هر يک از نقاطي که بر روي مريدين ها قرار دارد را بداند. همچنين او بايد ارتباطي که بين مريدين ها وجود دارد را به خوبي بداند. او بايد بداند که چگونه عواملي مثل سرما و گرما را از بدن حذف نمايد و چگونه تعادل را دوباره به سيستم بدن بازگرداند. و در نهايت اينکه او بايد بداند که چگونه با استفاده از حداقل تعداد سوزنها اين کار را براي بيمارش انجام دهد.بيماران اغلب از اينکه تعداد زيادي سوزن به آنها زده مي شود نگران و ناراحت هستند. اما مهارت يک متخصص طب سوزني در اين نهفته است که چگونه بيمارش را با زدن حداقل تعداد سوزن ممکن، درمان نمايد. اغلب يک بيمار ممکن است با کمتر از چهار يا پنج سوزن درمان شود و گاهي اوقات نيز تنها يک سوزن براي درمان کافي مي باشد. اگر پنج نقطه بطور صحيح براي درمان يک بيماري انتخاب شوند اثر آنها بخوبي ده سوزن مي باشد.


در بعضي موارد، ممکن است تعداد زيادي از نقاط براي درمان يک بيماري مناسب باشند، اما نبايد از تمام اين نقاط در يک نوبت استفاده نمود. با اينحال از آنجايي که ممکن است مدت درمان به چند هفته يا چند ماه نياز داشته باشد مي توان بطور نوبتي از تمام اين نقاط طب سوزني استفاده نمود.هنگامي که افرادي که با طب سوزني آشنا نيستند چيزهايي در مورد فرو کردن اين سوزنها در بدن می شنوند تصور مي کنند اين سوزنها نيز همانند سوزنهاي
آمپولهايي که براي تزريق داروها استفاده مي شوند دردناک هستند. به همين علت، اغلب آنها نمي توانند درک کنند که چگونه سوزنهايي که در طب سوزني استفاده مي شوند بی درد يا کم درد هستند. دو علت اصلي وجود دارد که سوزنهايي که در آمپول ها يا سرنگهاي تزريق دارو استفاده مي شوند نسبت به سوزنهاي طب سوزني دردناک هستند. علت اول آن است که از آنجايي که سوزنهاي سرنگها بخاطر آنکه دارو را بايد به داخل بدن وارد کنند بايد داراي مجرايي در داخلشان باشند در نتيجه هنگام ورود به بدن، قسمت کوچکي از بافت بدن را پاره نموده و باعث بروز درد مي شوند. علت ديگر آن است که دارويي که از طريق اين سرنگها به داخل بافت بدن تزريق ميشود، در داخل بافت باعث فشار وارد آوردن به سلول هاي بافت و انتهاهاي عصبي شده و در نتيجه باعث بروز درد شديدي مي شود. اما برخلاف سوزن هاي سرنگها، سوزنهايي که در طب سوزني استفاده مي شود بسيار نازک و ظريف هستند. در داخل اين سوزنها مجرايي وجود ندارد و چيزي هم از طريق آنها به بدن تزريق نمي شود. بنابراين احساسي که در وارد شدن اين سوزنها به فرد دست مي دهد با آن چيزي که در تزريق سرنگها در فرد ايجاد ميشود فرق مي کند.طول سوزن هاي طب سوزني از يک سانتيمتر تا ده سانتيمتر متفاوت مي باشد و هر کدام از اين سوزنها داراي دسته اي در انتهاي آن مي باشند. در نگاه اول ممکن است اين سوزنها از نظر بيمار، ترسناک باشند. با اينحال تنها قسمتي از طول اين سوزن ها وارد بدن مي شود و به ندرت اتفاق مي افتد که لازم باشد تمام طول سوزن وارد بدن شود. در مناطقي از بدن که عضله کمي بر روي استخوان قرار دارد (مثل پيشاني و دست) فقط نوک اين سوزنها وارد بدن مي شود. فرو کردن عمقي اين سوزنها فقط در مناطقي از بدن که داراي عضله زياد مي باشد (مثل کفل ها و ران ها) انجام ميشود.طول مدت زماني که سوزن در بدن بيمار باقي مي ماند بستگي به پزشک و نحوه درماني دارد که براي بيمار انجام مي گردد (معمولا حدود 20 دقيقه). گاهي اوقات فقط يک يا دو ثانيه لازم است که سوزن در بدن بيمار باقي بماند. ممکن است هدف اين باشد که فقط سوراخي در پوست ايجاد شود و قطره اي خون بيرون بيايد تا از اين طريق بدن بتواند خود را از "چي" (qi) مهاجم خلاص کند.(دكتر فرهاد همت خواه)

جرا شيريني ها بف مي كنند؟

وقتي مايه شیرینی یا کیک را در فر قرار می دهیم خمير گرم مي شود و حبابه اي کربن دي اکسيد ازآن بيرون مي آيد. اين گاز حجم شيريني را افزايش می دهد شیرینی هایی که بیشتر پف می کنند راحت تر هضم می شوند چون خمیر آنها فشردگی کمتری دارد 

جرا اب بي رنك است؟

چون ترازهای الکترونی آن فاصله زیادی از هم دارند و با هیچ یک از اجزای نور مرئی هماهنگ نمی شود.


جرا بعد از خوردن ماهي دوغ نمي نوشيد؟

اسيد لاكتيك موجود در ماست، روي عصب پاراسمپاتيك اثر مي گذارد. از آنجا كه اين عصب كند كننده است ، حالت لختي در بدن به وجود مي آورد. اين خاصيت در ماهي نيز تا حدي وجود دارد و بهتر است با هم صرف نشود

+ نوشته شده در  یکشنبه یکم خرداد ۱۳۹۰ساعت 21:15  توسط پژوهشگر  |